Aranżuj salon samemu

Co i jak w salonie

Salon – pokój dzienny, stanowi centralne pomieszczenie każdego domu. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zwykle pełni on funkcje reprezentatywną, jako że to właśnie tam przyjmowani są goście, wyprawiane imprezy okolicznościowe oraz spotkania ze znajomymi. Zazwyczaj to właśnie w salonie gromadzą się w ciągu dnia wszyscy domownicy, spożywając razem posiłki, relaksując się. Czasami salon służyć może jako miejsce do snu albo też do pracy, którą można wykonywać w warunkach domowych.

Aranżacja salonu

Aranżacja salonu ma za zadanie odpowiednio połączyć w nim poszczególne strefy tak, by nadać całości spójność pod względem estetyki oraz jak największą funkcjonalność. Podstawą przy urządzaniu jest zaplanowanie metrażu pokoju. Powinien być on ustalany w odniesieniu do wielkości pozostałych pomieszczeń w domu. Salon w mieszkaniu zazwyczaj zajmuje znacznie mniej miejsca, niż w przypadku domu jednorodzinnego dlatego przy planowaniu go należy optymalnie dostosować ilość i wielkość wybieranych mebli i nieco ograniczyć dodatki, na które można sobie pozwolić aranżując większe wnętrze salonowe. Bardzo ważnym aspektem przy początku aranżacji pokoju dziennego jest jego oświetlenie i najlepiej(o ile to tylko możliwe), by zapewnić użytkownikom jak najwięcej dopływu światła dziennego. Ważne aby umeblowanie salonu pomyślane było tak, by domownicy oraz odwiedzający ich goście nie musieli kluczyć pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Dobrze podzielić pomieszczenie na pewnego rodzaju wyspy: jadalną ze swobodnym dostępem do stołu, wypoczynkową z sofą, fotelami, kominkiem, telewizorem(jeżeli tak zadecydują właściciele). Ze względu na różne sposoby korzystania z pokoju dziennego, możliwości kombinacji w dobrze mebli jest wiele. Jeżeli pokój dzienny ma służyć niejednokrotnie również jako miejsce noclegowe, warto pomyśleć o dużej, rozkładanej sofie, z funkcją do spania. W przypadku, gdy salon stanowi również miejsce zabaw w gronie rodziny, czy znajomych, należy wyznaczyć do tego celu specjalną strefę. W domach często stosuje się rozwiązanie z możliwością wyjścia na taras.

Styl urządzania pokoju dziennego

Styl urządzania pokoju dziennego zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań właścicieli. Urządzenie salonu w stylu klasycznym wiąże się najczęściej z zastosowaniem stonowanych barw, najczęściej brązów, delikatnych szarości, bieli, odcieni beżu. Amatorzy takich wnętrz coraz częściej wracają do tapet oraz fototapet na ścianach. Dobrze prezentują się tu też małe lub większych rozmiarów dywany i zasłony. Meble natomiast często posiadają dodatkowe zdobienia. Całość wyrażać ma elegancję i być kwintesencją dobrego smaku właścicieli. Jeżeli rozmiar pomieszczenia jest dostatecznie duży, ze względu jego wizytowy charakter, można dodatkowo zastosować lampy, rzeźby albo obrazy. Modne są też eleganckie witryny salonowe z dekoracyjnymi elementami, w których prezentuje się cenne pamiątki, różnego rodzaju kolekcje. Diametralnie innym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnego stylu wykorzystującego minimalizm, z uwzględnieniem wszystkich wygód i stworzeniem jak najbardziej funkcjonalnego wnętrza. Forma wystroju jest w tym wypadku prosta, a elementy dekoracyjne bardzo ograniczone, o prostym zbliżonym do siebie kształcie. Stawia się na prostotę, wygodę, znaczną przestrzenność.

Aranżacja salonu

Aranżacja salonu nie należy do prostych zadań ze względu na wielofunkcyjność tego pomieszczenia. Obecnie jednak można skorzystać z dostępnych porad fachowców, które w połączeniu z indywidualnymi gustami właścicieli umożliwiają stworzenie pomysłowej, dobrze zaplanowanej w sensie użytkowym i estetycznej koncepcji.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-salonu

Możliwość komentowania jest wyłączona.