Flet – kilka podstawowych informacji

W tym artykule postaramy się przybliżyć krótko dęty instrument muzyczny jakim jest flet. Poznaj podstawowe rodzaje i modele tego instrumentu, zobacz gdzie kupic wysokiej jakości profesjonalne produkty z tej kategorii.

Wielkości fletów

Im flet mniejszy w tym wyższej tonacji wybrzmiewa. Wyróżniamy podstawowo od najmniejszego – najwyżej brzmiącego:

  • flet sopranowy;
  • flet altowy;
  • flet tenorowy;
  • flet basowy.

Najpopularniejszy jest flet sopranowy. Należy pamiętać, że każdy typ fletu wymaga osobnego palcowania. Poszczególne rodzaje wykorzystuje się w zależności od tonacji w której gramy oraz roli, którą flet ma przyjąć w danym wypadku, np. instrumentu solowego, towarzyszącego lub rytmicznego.

Flet elektroniczny

Potrzebuje odrębnego wzmacniacza, aby był słyszalny. Często można do niego podłączyć słuchawki, co pozwala użytkownikowi na grę bez przeszkadzania domownikom bądź sąsiadom.

Oprócz tego posiada bibliotekę dźwięków instrumentów, możliwość nastrojenia według własnych potrzeb oraz specjalne efekty dźwiękowe, co czyni go świetnym uniwersalnym instrumentem scenicznym.

Jeżeli zdecydujemy się na model z panelami dotykowymi zamiast klasycznych przycisków, co daje nam jeszcze więcej możliwości treningu i wykorzystania instrumentu.

Flażolet

Do rodziny fletów prostych zaliczamy również flażolet. Jest on obecnie wykonywany zazwyczaj z metalu, często posiada plastikowy ustnik. W przeciwieństwie do fletu, jego wnętrze jest idealnie prostym cylindrem.

Posiada tylko sześć wierzchnich otworów na palce. Przez jego budowę produkuje się flażolety w różnych tonacjach. Najbardziej kojarzony i wykorzystywany jest do grania muzyki ludowej i folkowej, co bierze się z jego prostoty budowy oraz łatwości gry.

Flety oraz inne profesjonalne instrumenty muzyczne znajdziesz w sklepie: https://music-shop.pl/pol_m_Instrumenty-muzyczne_Instrumenty-dete_Flety-369.html

Możliwość komentowania jest wyłączona.