Lanolina farmaceutyczna

Lanoliną nazywa się wosk zwierzęcy, który otrzymywany jest w wyniku czyszczenia owczej wełny. Jest mieszaninę estór kwasów tłuszczowych i steroli. Lanolina bezwodna to jej wersja oczyszczona i odwodniona. Farmaceutyczna wersja lanoliny ma bardzo restrykcyjne, surowe wymagania jeśli chodzi o czystość, zapach i kolor.

Działanie lanoliny na skórę

Lanolina znana jest z tego, że nie jest w stanie rozpuścić się w wodzie, ale potrafi wchłonąć jej podwójną ilość, pozostając przy swojej konsystencji. Na ludzką skórę działa niezwykle mocno nawilżająco – zapobiega suchości, szorstkości i swędzeniu. Idealnie nadaje się do łagodzenia łuszczących się podrażnień skórnych.

Swoje właściwości nawilżające lanolina zawdzięcza umiejętności tworzenia oleistej warstwy na wierzchu skóry. To pomaga utrzymać więcej wody i zapobiega jej utracie. Pozostawia skórę gładką, miękką i elastyczną.

Można by pomyśleć, że skoro lanolina tworzy powłokę po zewnętrznej stronie skóry, to oznacza, że nie potrafi wniknąć w jej głębsze warstwy. Nic bardziej mylnego! Bardzo dobre wchłanianie także jest jedną z jej cech. Może oddziaływać nawet na najgłębsze warstwy skóry właściwej. Dzięki temu jest nośnikiem wielu substancji czynnych.

Lanolina w przemyśle farmaceutycznym

Lanolina jest produktem, który ukochała sobie nie tylko kosmetyka. Przede wszystkim jest ona wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne. Dodawana jest do maści i wielu produktów służących do smarowania. Można ją stosować przy wystąpieniu wszelkich otarć, ran, zadrapań, odparzeń, podrażnień, czy wysuszeń. Zwłaszcza poleca się ją młodym mamom, którym pomaga w poczuciu ulgi przy popękanych brodawkach sutkowych.

Bardzo poleca się, by korzystać z lanoliny przy domowej produkcji maść, czy kremów. Może stanowić bazę wielu naturalnych kosmetyków, które w połączeniu z innymi substancjami, mogą wspomóc kondycję skóry, paznokci i włosów. Najbardziej przyda się tym, którzy mierzą się z szorstką i popękaną skórą na dłoniach lub na stopach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.