Systemy przyzywowe – do czego służą

Szybka komunikacja

Systemami przyzywowymi nazywa się zespół urządzeń, które służą do szybkiej komunikacji. Instaluje się je w budynkach posiadających podwyższony system bezpieczeństwa. Zazwyczaj są nieobowiązkowe, ale w niektórych branżach są wymagane.

Gdzie muszą być instalowane takie rozwiązania?

Systemy przyzywowe instaluje się w budynkach, w których przebywa wiele osób. Ich głównym celem jest informowanie o alarmach. Zazwyczaj urządzenia przywoławcze montuje się w szpitalach czy domach opieki.

Często są one również stosowane w aresztach czy sądach. Systemy przywoławcze mogą również znaleźć zastosowanie w hotelach czy centrach handlowych. Generalnie są one pożądane w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, a ich rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz usprawnienie komunikacji.

Jak działa system przyzywowy?

Budowa tego typu systemu jest dość prosta. Zazwyczaj w jego skład wchodzi centralka oraz urządzenia przywoławcze, które wyposażone jest w dwa przyciski pozwalające na wywołanie alarmu w wybranych miejscach.

Systemy przywoławcze, które stosuje się najczęściej to systemy typu IP, które wykorzystują sieć teleinformatyczną. Urządzenia przywoławcze mogą być również obsługiwane radiowo. Bardziej zaawansowane systemu wyposaża się w mikrofony oraz głośniki, dzięki czemu umożliwiają one aktywną komunikację.

Centralka która zawiaduje systemem wyposażona jest w wyświetlacz, na którym pokazywane jest skąd pochodzi alarm. Systemy te można zainstalować w nowym budynku, ale da się je również zaadoptować do budynków już istniejących.

Przemysł, hotele i gastronomia oraz szpitale

We wszystkich tych miejscach urządzania przywoławcze usprawniają pracę, dzięki temu, że umożliwiają komunikację między odległymi miejscami.

Ma to niewątpliwie przełożenie na bezpieczeństwo pracowników oraz użytkowników obiektu. Systemy przywoławcze z całą pewnością podnoszą również komfort osób w budynku.

Docenią je zarówno goście hotelowi, jak i pacjenci szpitala, którzy będą mogli łatwo i niewielkim wysiłkiem wezwać personel. Urządzenia przywoławcze to dzisiaj standard w wielu branżach, w który warto zainwestować również w swoim biznesie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.