Zdrowa żywność- jakie produkty wybierać?

Mówi się, że zdrowe odżywianie to połowa sukcesu sportowca. Być może to pewna przesada, ale ciężko nie docenić roli żywności we współczesnym sporcie. Jakie pokarmy sportowiec powinien stosować najczęściej, a których lepiej unikać?

Owoce i warzywa

Zdrowa żywność najczęściej oparta jest na dużej ilości warzyw i owoców. Co prawda tych drugich lepiej unikać w większych ilościach, ale warto zjeść jabłko lub banana tuż po większym wysiłku.

Podstawą wszystkich posiłków powinny być warzywa, szczególnie te zielone ze względu na dużą ilości chlorofilu. Nie ma jednak co stronić od papryk, pomidorów i innych warzyw o właściwościach regeneracyjnych i odpornościowych. Niektóre warzywa np. fasola – charakteryzują się dużą zawartością białka, co jest korzystne dla osób ograniczających mięso.

Ryby i mięso

Żywność dla sportowców to też wszelkie produkty odzwierzęce. Ryby to najlepsze możliwe źródło kwasów omega, które powinny pojawiać się codziennie. Warto korzystać choćby z kapsułek z tranem, co pozwoli na ustabilizowanie ich w organizmie.

Mięso to bez wątpienia najlepsze źródło przyswajalnego białka. Co prawda zdrowa żywność może opierać się bez niej, ale to znaczne ułatwienie dla sportowca. Głównie ze względu na swoją dostępność, dobry smak i szybkość gotowania.

Mięso zawiera duże ilości żelaza, cynku i witaminy PP. To również jedyne źródło witaminy B12 w diecie, w innym przypadku musimy zadowalać się suplementami.

Zdrowa żywność – węglowodany

Żywność dla sportowców musi się też opierać na węglowodanach. Diety bez ich udziału są zazwyczaj krótkotrwałe i doprowadzają do słabości organizmu w dłuższym zakresie. Najlepiej korzystać ze wszelkiego rodzaju kasz.

Najbardziej doceniana jest szczególnie gryczana oraz jaglana. Duże korzyści daje też ryż, niekoniecznie biały, który jest dużo bardziej przetworzony niż brązowy.

W przypadku makaronu lepiej postawić na pełnoziarnisty. Makarony białe zazwyczaj tuczą i nie mają tyle składników odżywczych. Należy też unikać białego chleba w dużych ilościach. Mówi się o nim, że to tylko zapychacz żołądka i nie ma żadnych pozytywnych właściwości dla sportowca.

Zdrowa żywność może być uzupełniania odpowiednimi suplementami, odżywkami, wartościowymi przekąskami. Przykłady znajdziesz tu: https://strefamocy.pl/pl/145-zywnosc-dla-sportowcow

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.